Kaydet (Commit) 61b937fc authored tarafından Eda Altuntaş's avatar Eda Altuntaş

Dokümantasyon güncellendi.

üst 661634ab
# Oyun Parkı Nedir?
​ Oyun Parkı `Pardus` kurulumunuzu etkilemeden yüklemeler yapabileceğiniz bir `Oyun Parkı`dır. Docker konteyner yapısını kullanarak Pardus `xfce` masaüstü ortamına sahip bilgisayarınızdan bağımsız bir park*(konteyner)* oluşturur. Bu oluşturulan parkı arayüz üzerinden ister `grafik arabirime` ister `terminal ortamına` tek tıkla bağlanarak anında kullanmaya başlayabilirsiniz.
​ Oyun Parkı `Pardus` kurulumunuzu etkilemeden yüklemeler yapabileceğiniz bir `Oyun Parkı`dır. Docker konteyner yapısını kullanarak Pardus `xfce` masaüstü ortamına sahip bilgisayarınızdan bağımsız bir park *(konteyner)* oluşturur. Bu oluşturulan parkı arayüz üzerinden ister `grafik arabirime` ister `terminal ortamına` tek tıkla bağlanarak anında kullanmaya başlayabilirsiniz.
### Pardus Dağıtımına Katkıları Nedir?
------
​ Oyun Parkı Pardus kullanıcılarının kendi yüklemelerine zarar vermeden Pardusun özgür dünyasını diledikleri gibi keşfetmelerine yardımcı olur.
​ Oyun Parkı Pardus kullanıcılarının kendi yüklemelerine zarar vermeden Pardusun özgür ve yenilikçi dünyasını diledikleri gibi keşfetmelerine yardımcı olur.
### Nasıl Kurulur?
### Sunuma ve Demo Videosuna Nereden Ulaşılır?
------
​ Repositorye dahil olan [OyunParkı_Nyx-Sunum.pdf](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-ui/blob/main/OyunParkı_Nyx-Sunum.pdf) dosyasını indirerek sunumumuzu inceleyebilir, [Oyun Parkı Demo](https://youtu.be/0JF3dY0rKh8) adresinden videoyu izleyerek fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
### Oyun Parkı Hangi Parçalardan Oluşur?
------
​ Bu repodaki kurulum aşamalarını incelemeden önce [Oyun Parkı Imaj](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-imaj) reposundaki kurulum adımlarını takip etmeniz kurulum aşamalarını kısaltacaktır. Ardından aşağıdaki iki farklı kurulum şeklini inceleyerek sizin için en uygun kurulum metodunu seçerek kolayca kurabilirsinz.
- Oyun Parkının arayüz ve dolayısıyla ana projesinin kaynak kodlarına [Oyun Parkı](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-ui) repositorysinden ulaşabilirsiniz.
- Oyun Parkının Pardus ondokuz xfce imajlarının kaynak kodlarına [Oyun Parkı Imaj](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-imaj) repositorysinden ulaşabilirsiniz.
- Oyun Parkının Docker servisi ile iletişime geçmesini sağlayan API kaynak kodlarına [Oyun Parkı API](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-api) repositorysinden ulaşabilirsiniz.
#### Hazır kurulum
### Nasıl Kurulur?
------
Oyun parkını hazırladığımız deb paketi ile `sudo apt-get install ./oyun-parki_0.1.0_amd64.deb` komutunu kullanarak tek komut ile yükleyerek hazır hale getirebilirsiniz.
Bu repodaki kurulum aşamalarını incelemeden önce [Oyun Parkı Imaj](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-imaj) reposundaki kurulum adımlarını takip etmeniz kurulum aşamalarını kısaltacaktır. Ardından aşağıdaki iki farklı kurulum şeklini inceleyerek sizin için en uygun kurulum metodunu seçerek kolayca kurabilirsiniz.
#### Deb Paketine Nasıl Erişebilirim?
#### Deb Paketine Nasıl Erişebilir?
------
​ Repositorye dahil olan `oyun-parki_0.1.0_amd64.deb` dosyasını indirebilir veya [http://bit.ly/oyunparki-deb](http://bit.ly/oyunparki-deb) linkinden ulaşabilirsiniz.
#### Kaynak kodunu kullanarak kurulum
------
#### Deb Paketi ile Nasıl Kurulur?
------
1. Hazırlanmış olan deb paketini bilgisayarımıza indiriyoruz.
```bash
wget https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-ui/raw/main/oyun-parki_0.1.0_amd64.deb
```
2. İndirdiğimiz deb paketini bilgisayarımıza kuruyoruz.
```bash
sudo apt-get install ./oyun-parki_0.1.0_amd64.deb
```
Oyun Parkını kurmak bu kadar kolay 😎. Kurulum sonrası adımlarını izleyerek pürüzsüz bir Oyun Parkı deneyimi yaşayabilirsiniz.
#### Kurulumdan Sonra Ne Yapılmalı?
------
1. Oyun Parkını açmadan önce Docker servisinin çalıştığına ve varsayılan kullanıcı için erişebilir olduğuna aşağıdaki komut ile emin oluyoruz.
```bash
docker info
```
Eğer yukarıdaki aşamada docker servisinin bilgileri yerine `permission denied` hatası alırsak aşağıdaki komutları uygulamamız gerekiyor.
1. Sistemimizde `docker` isimli bir grup oluşturuyoruz.
```bash
sudo groupadd docker
```
2. Varsayılan kullanıcımızı `docker` grubuna ekliyoruz.
```bash
sudo usermod -aG docker $USER
```
3. Yaptığımız ayarların kayıt olduğuna emin olmak için Uç birim terminalimizi açıp kapattıktan 1. adımdaki `docker info` komutunun çıktısında tekrar `permission denied` hatası alırsak bilgisayarımızı yeniden başlatmalıyız.
#### Yukarıdaki Adımları Uygulandı, Nasıl Çalıştırılır?
------
​ Oyun Parkının kaynak kodlarını kullanarak kendi bilgisayarınızda derlemek isterseniz öncelikle `git` aracının yüklü olduğundan, ardından `nodejs` paketinin 16.x sürümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu paketler hali hazırda bulunuyor ise adım 5e atlayabilirsiniz.
​ Yukarıdaki adımları tamamlayıp Docker servisinin sorunsuz çalıştığına emin olduktan sonra başlat menüsü üzerinden veya `oyun-parki` komutu ile Oyun Parkı ile Pardusun özgür ve yenilikçi dünyasını keşfetmeye başlayabiliriz! 🥳
#### Kaynak Kodunu Derleyerek Nasıl Kurulur?
------
​ Oyun Parkının kaynak kodlarını kullanarak kendi bilgisayarınızda derlemek isterseniz öncelikle `git` aracının yüklü olduğundan, ardından `nodejs` paketinin 16.x sürümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu paketler hali hazırda bulunuyor ise 5. adıma atlayabilirsiniz.
1. İlk aşağıdaki komutu kullanarak nodesource repolarını apt kaynak listesine ekliyoruz.
......@@ -83,11 +143,7 @@
sudo apt-get install -y ./dist_electron/oyun-parki_0.1.0_amd64.deb
```
------
Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Başlat menüsünü kullanarak veya `oyun-parki` komutunu kullanarak başlatabilirsiniz.
### Yol Haritamızda neler var?
### Peki, Yol Haritasında Neler Var?
------
......
Markdown is supported
0% or
You are about to add 0 people to the discussion. Proceed with caution.
Finish editing this message first!
Please register or to comment