Kaydet (Commit) 61b937fc authored tarafından Eda Altuntaş's avatar Eda Altuntaş

Dokümantasyon güncellendi.

üst 661634ab
# Oyun Parkı Nedir? # Oyun Parkı Nedir?
​ Oyun Parkı `Pardus` kurulumunuzu etkilemeden yüklemeler yapabileceğiniz bir `Oyun Parkı`dır. Docker konteyner yapısını kullanarak Pardus `xfce` masaüstü ortamına sahip bilgisayarınızdan bağımsız bir park*(konteyner)* oluşturur. Bu oluşturulan parkı arayüz üzerinden ister `grafik arabirime` ister `terminal ortamına` tek tıkla bağlanarak anında kullanmaya başlayabilirsiniz. ​ Oyun Parkı `Pardus` kurulumunuzu etkilemeden yüklemeler yapabileceğiniz bir `Oyun Parkı`dır. Docker konteyner yapısını kullanarak Pardus `xfce` masaüstü ortamına sahip bilgisayarınızdan bağımsız bir park *(konteyner)* oluşturur. Bu oluşturulan parkı arayüz üzerinden ister `grafik arabirime` ister `terminal ortamına` tek tıkla bağlanarak anında kullanmaya başlayabilirsiniz.
### Pardus Dağıtımına Katkıları Nedir? ### Pardus Dağıtımına Katkıları Nedir?
------ ------
​ Oyun Parkı Pardus kullanıcılarının kendi yüklemelerine zarar vermeden Pardusun özgür dünyasını diledikleri gibi keşfetmelerine yardımcı olur. ​ Oyun Parkı Pardus kullanıcılarının kendi yüklemelerine zarar vermeden Pardusun özgür ve yenilikçi dünyasını diledikleri gibi keşfetmelerine yardımcı olur.
### Nasıl Kurulur? ### Sunuma ve Demo Videosuna Nereden Ulaşılır?
------
​ Repositorye dahil olan [OyunParkı_Nyx-Sunum.pdf](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-ui/blob/main/OyunParkı_Nyx-Sunum.pdf) dosyasını indirerek sunumumuzu inceleyebilir, [Oyun Parkı Demo](https://youtu.be/0JF3dY0rKh8) adresinden videoyu izleyerek fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
### Oyun Parkı Hangi Parçalardan Oluşur?
------ ------
​ Bu repodaki kurulum aşamalarını incelemeden önce [Oyun Parkı Imaj](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-imaj) reposundaki kurulum adımlarını takip etmeniz kurulum aşamalarını kısaltacaktır. Ardından aşağıdaki iki farklı kurulum şeklini inceleyerek sizin için en uygun kurulum metodunu seçerek kolayca kurabilirsinz. - Oyun Parkının arayüz ve dolayısıyla ana projesinin kaynak kodlarına [Oyun Parkı](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-ui) repositorysinden ulaşabilirsiniz.
- Oyun Parkının Pardus ondokuz xfce imajlarının kaynak kodlarına [Oyun Parkı Imaj](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-imaj) repositorysinden ulaşabilirsiniz.
- Oyun Parkının Docker servisi ile iletişime geçmesini sağlayan API kaynak kodlarına [Oyun Parkı API](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-api) repositorysinden ulaşabilirsiniz.
#### Hazır kurulum ### Nasıl Kurulur?
------ ------
Oyun parkını hazırladığımız deb paketi ile `sudo apt-get install ./oyun-parki_0.1.0_amd64.deb` komutunu kullanarak tek komut ile yükleyerek hazır hale getirebilirsiniz. Bu repodaki kurulum aşamalarını incelemeden önce [Oyun Parkı Imaj](https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-imaj) reposundaki kurulum adımlarını takip etmeniz kurulum aşamalarını kısaltacaktır. Ardından aşağıdaki iki farklı kurulum şeklini inceleyerek sizin için en uygun kurulum metodunu seçerek kolayca kurabilirsiniz.
#### Deb Paketine Nasıl Erişebilirim? #### Deb Paketine Nasıl Erişebilir?
------ ------
​ Repositorye dahil olan `oyun-parki_0.1.0_amd64.deb` dosyasını indirebilir veya [http://bit.ly/oyunparki-deb](http://bit.ly/oyunparki-deb) linkinden ulaşabilirsiniz. ​ Repositorye dahil olan `oyun-parki_0.1.0_amd64.deb` dosyasını indirebilir veya [http://bit.ly/oyunparki-deb](http://bit.ly/oyunparki-deb) linkinden ulaşabilirsiniz.
#### Kaynak kodunu kullanarak kurulum ------
#### Deb Paketi ile Nasıl Kurulur?
------
1. Hazırlanmış olan deb paketini bilgisayarımıza indiriyoruz.
```bash
wget https://kod.pardus.org.tr/nyx/oyun-parki-ui/raw/main/oyun-parki_0.1.0_amd64.deb
```
2. İndirdiğimiz deb paketini bilgisayarımıza kuruyoruz.
```bash
sudo apt-get install ./oyun-parki_0.1.0_amd64.deb
```
Oyun Parkını kurmak bu kadar kolay 😎. Kurulum sonrası adımlarını izleyerek pürüzsüz bir Oyun Parkı deneyimi yaşayabilirsiniz.
#### Kurulumdan Sonra Ne Yapılmalı?
------ ------
​ Oyun Parkının kaynak kodlarını kullanarak kendi bilgisayarınızda derlemek isterseniz öncelikle `git` aracının yüklü olduğundan, ardından `nodejs` paketinin 16.x sürümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu paketler hali hazırda bulunuyor ise adım 5e atlayabilirsiniz. 1. Oyun Parkını açmadan önce Docker servisinin çalıştığına ve varsayılan kullanıcı için erişebilir olduğuna aşağıdaki komut ile emin oluyoruz.
```bash
docker info
```
Eğer yukarıdaki aşamada docker servisinin bilgileri yerine `permission denied` hatası alırsak aşağıdaki komutları uygulamamız gerekiyor.
1. Sistemimizde `docker` isimli bir grup oluşturuyoruz.
```bash
sudo groupadd docker
```
2. Varsayılan kullanıcımızı `docker` grubuna ekliyoruz.
```bash
sudo usermod -aG docker $USER
```
3. Yaptığımız ayarların kayıt olduğuna emin olmak için Uç birim terminalimizi açıp kapattıktan 1. adımdaki `docker info` komutunun çıktısında tekrar `permission denied` hatası alırsak bilgisayarımızı yeniden başlatmalıyız.
#### Yukarıdaki Adımları Uygulandı, Nasıl Çalıştırılır?
------
​ Yukarıdaki adımları tamamlayıp Docker servisinin sorunsuz çalıştığına emin olduktan sonra başlat menüsü üzerinden veya `oyun-parki` komutu ile Oyun Parkı ile Pardusun özgür ve yenilikçi dünyasını keşfetmeye başlayabiliriz! 🥳
#### Kaynak Kodunu Derleyerek Nasıl Kurulur?
------
​ Oyun Parkının kaynak kodlarını kullanarak kendi bilgisayarınızda derlemek isterseniz öncelikle `git` aracının yüklü olduğundan, ardından `nodejs` paketinin 16.x sürümünde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu paketler hali hazırda bulunuyor ise 5. adıma atlayabilirsiniz.
1. İlk aşağıdaki komutu kullanarak nodesource repolarını apt kaynak listesine ekliyoruz. 1. İlk aşağıdaki komutu kullanarak nodesource repolarını apt kaynak listesine ekliyoruz.
...@@ -83,11 +143,7 @@ ...@@ -83,11 +143,7 @@
sudo apt-get install -y ./dist_electron/oyun-parki_0.1.0_amd64.deb sudo apt-get install -y ./dist_electron/oyun-parki_0.1.0_amd64.deb
``` ```
------ ### Peki, Yol Haritasında Neler Var?
Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Başlat menüsünü kullanarak veya `oyun-parki` komutunu kullanarak başlatabilirsiniz.
### Yol Haritamızda neler var?
------ ------
......
Markdown is supported
0% or
You are about to add 0 people to the discussion. Proceed with caution.
Finish editing this message first!
Please register or to comment